Selectii din program

SELECTII DIN PROGRAMUL CINEMATECII ROMANE PENTRU LUNILE NOIEMBRIE-DECEMBRIE

Cinemateca Eforie (Sala Jean Georgescu)

Luni, 20 noiembrie
12:00 Animateca Filmului Romanesc (eveniment organizat de Asociatia Filmului de Animatie din cadrul Uniunii Cineastilor din Romania in parteneriat cu Arhiva Nationala de Filme – Cinemateca Romana; intrarea libera) – program de animatie romaneasca (productii Animafilm): BARCA – HOMO FABER de Ion Popescu Gopo (5’); OGLINDA – MISIUNEA SPATIALA DELTA de Constantin Paun (6’); DUBLURA – MISIUNEA SPATIALA DELTA de Constantin Paun (7’); TUNELUL – MISIUNEA SPATIALA DELTA de Constantin Paun (7’); TOTUL E BINE CAND SE SFARSESTE CU BINE de Florin Anghelescu (8’); TIGAIA BUCLUCASA de Florin Anghelescu (8’); BALANEL SI MIAUNEL – BOB SI AI SAI – BAGHETA MAGICA de Artin Badea (7’); HOINARUL de Artin Badea (8’); CALIGRAFIE de Zeno Bogdanescu (7’); INCURCA LUME de Zeno Bogdanescu (9’)
19:00 Animateca Filmului Romanesc (eveniment organizat de Asociatia Filmului de Animatie din cadrul Uniunii Cineastilor din Romania in parteneriat cu Arhiva Nationala de Filme – Cinemateca Romana; intrarea libera) – program de animatie romaneasca (productii Animafilm): ANIMA… MAGIC (ANIMAGIC) de Ion Popescu Gopo (8’); DOI INTR-O BARCA 1 de Matei „Matty” Aslan (6’); NOI CU DRAG MUNCIM de Matei „Matty” Aslan (8’); A FI de Mihai Marcel (7’); PRIMA IZBANDA de Mihai Marcel (8’); MINUNATA LUME A SCRISULUI de Virgil Mocanu (8’); DEFECT de Virgil Mocanu (8’); BOUL SI VITELUL de George Sibianu (10’); DE CE N-ARE URSUL COADA de George Sibianu (8’)

Marti, 21 noiembrie
12:00 Animateca Filmului Romanesc (eveniment organizat de Asociatia Filmului de Animatie din cadrul Uniunii Cineastilor din Romania in parteneriat cu Arhiva Nationala de Filme – Cinemateca Romana; intrarea libera) – program de animatie romaneasca (productii Animafilm): TREI ELEMENTE: FOCUL, AERUL, APA de Ion Popescu Gopo (7’); MICA BUFNITA de de Floarea Liceica (8’); PUPAZA DIN TEI de Lucian Profirescu (13’); PALARIA NAZDRAVANA de Ana Maria Buzea (7’); INTAMPLARI DE LA HOTELUL COCOS de Lucian Profirescu (9’); UCENICUL VRAJITOR de Ion Popescu Gopo (9’); ANIMA… MAGIC (ANIMAGIC) de Ion Popescu Gopo (8’); BAGHETA MAGICA de Zaharia Buzea (6’)
19:00 Animateca Filmului Romanesc (eveniment organizat de Asociatia Filmului de Animatie din cadrul Uniunii Cineastilor din Romania in parteneriat cu Arhiva Nationala de Filme – Cinemateca Romana; intrarea libera) – program de animatie romaneasca (productii Animafilm): A FI de Mihai Marcel (7’); HOCUS-POCUS de Horia Stefanescu (7’); TEPI de Horia Stefanescu (7’); ARENA de Zoltan Szilagyi (7’); MANIERE ELEGANTE de Ion Popescu Gopo (8’); PEGAS de Zaharia Buzea (7’); COLORATII de Constantin Paun (9’); TIMPUL de Constantin Paun (12’)

Miercuri, 22 noiembrie
12:00 Animateca Filmului Romanesc (eveniment organizat de Asociatia Filmului de Animatie din cadrul Uniunii Cineastilor din Romania in parteneriat cu Arhiva Nationala de Filme – Cinemateca Romana; intrarea libera): UIMITOARELE AVENTURI ALE MUSCHETARILOR (Romania, 1987, 81’; film de animatie) - regia: Victor Antonescu - voci: Dem Radulescu, Rodica Tapalaga, Anda Calugareanu
19:00 Animateca Filmului Romanesc (eveniment organizat de Asociatia Filmului de Animatie din cadrul Uniunii Cineastilor din Romania in parteneriat cu Arhiva Nationala de Filme – Cinemateca Romana; intrarea libera): NOVACESTII (Romania, 1988, 77’; film de animatie) - regia: Constantin Paun

Joi, 23 noiembrie
19:30 HipTrip Travel Film Festival – Gala de deschidere: POP AYE (Singapore-Thailanda, 102’; drama) – regia: Kirsten Tan – cu: Thaneth Warakulnukroh, Penpak Sirikul – subtitluri in romana si engleza / English and Romanian subtitles

Vineri, 24 noiembrie
18:00 HipTrip Travel Film Festival (proiectie in prezenta regizorului Frederic Favre): CICLIC / CYCLIQUE / CYCLIC (Elvetia, 2015, 71’; film documentar) – regia: Frederic Favre – subtitluri in romana si engleza / English and Romanian subtitles
20:00 HipTrip Travel Film Festival: SUFLETUL PE SFOARA / PISHENG SHANG DE HUN / SOUL ON A STRING (China, 2016, 142’; film documentar) – regia: Zhang Yang – cu: Kimba, Quni Ciren, Siano Dudiom Zahi, Solange Nima – subtitluri in romana si engleza / English and Romanian subtitles

Sambata, 25 noiembrie
11:00 HipTrip Travel Film Festival: COMORI / TESOROS / TREASURES (Mexic, 2017, 96’; film pentru copii) – regia: Maria Novaro – cu: Jacinta Chavez de Leon, Dylan Sutton-Chavez, Andrea Sutton-Chavez – subtitluri in romana si engleza / English and Romanian subtitles
18:00 HipTrip Travel Film Festival (proiectie in prezenta regizorului Frederic Favre): IN COARDA / ENCORDES / ROPED UP (Elvetia, 2017, 106’; film documentar) – regia: Frederic Favre – subtitluri in romana si engleza / English and Romanian subtitles
20:00 HipTrip Travel Film Festival: RUBEDENIE / PARIENTE / GUILTY MEN (Columbia, 2017, 115’; drama) – regia: Ivan D. Gaona – cu: Willington Gordillo, Leidy Herrera, Rene Diaz Calderon – subtitluri in romana si engleza / English and Romanian subtitles

Duminica, 26 noiembrie
11:00 HipTrip Travel Film Festival: IMBLANZITORUL DE RENI / CLOUDBOY (Belgia-Suedia-Norvegia-Olanda, 2017, 77’; film pentru copii) – regia: Meikeminne Clinckspoor – cu: Sara Sommerfeld, Geert Van Rampelberg, Mikkel Gaup – subtitluri in romana si engleza / English and Romanian subtitles
18:00 HipTrip Travel Film Festival: NOPTI LUMINOASE / HELLE NACHTE / BRIGHT NIGHTS (Germania-Norvegia, 2017, 86’; drama) – regia: Thomas Arslan – cu: Georg Friedrich, Tristan Gobel, Marie Leuenberger – subtitluri in romana si engleza / English and Romanian subtitles
20:00 HipTrip Travel Film Festival – Gala de inchidere: CANTECUL SCORPIONILOR / THE SONG OF SCORPIONS (Elvetia-Franta-Singapore, 2017, 119’; drama) – regia: Anup Singh – cu: Golshifteh Farahani, Irrfan Khan, Waheeda Rehman, Tillotama Shome – subtitluri in romana si engleza / English and Romanian subtitles

Marti, 28 noiembrie
18:00 Centenar Zoltan Fabri (eveniment organizat de Institutul Balassi – Institutul Maghiar din Bucuresti, in parteneriat cu Magyar Nemzeti Filmalap si Arhiva Nationala de Filme – Cinemateca Romana; intrarea libera): CALUSEII / KORHINTA (Ungaria, 1956, 90’; drama, adaptare dupa romanul lui Imre Sarkadi) – regia: Zoltan Fabri – cu: Mari Torocsik, Imre Soos, Adam Szirtes, Bela Barsi – subtitluri in romana
20:00 Centenar Zoltan Fabri (eveniment organizat de Institutul Balassi – Institutul Maghiar din Bucuresti, in parteneriat cu Magyar Nemzeti Filmalap si Arhiva Nationala de Filme – Cinemateca Romana; intrarea libera): ANNA EDES / EDES ANNA (Ungaria, 1958, 84’; drama, adaptare dupa Dezso Kosztolanyi) – regia: Zoltan Fabri – cu: Mari Torocsik, Maria Mezey, Karoly Kovacs, Zsigmond Fülop – subtitluri in romana

Miercuri, 29 noiembrie
18:00 Centenar Zoltan Fabri (eveniment organizat de Institutul Balassi – Institutul Maghiar din Bucuresti, in parteneriat cu Magyar Nemzeti Filmalap si Arhiva Nationala de Filme – Cinemateca Romana; intrarea libera): DOUA REPRIZE IN IAD / KET FELIDO A POKOLBAN (Ungaria, 1961, 122’; drama) – regia: Zoltan Fabri – cu: Imre Sinkovits, Dezso Garas, Laszlo Markus, Sandor Suka – subtitluri in romana
20:00 Centenar Zoltan Fabri (eveniment organizat de Institutul Balassi – Institutul Maghiar din Bucuresti, in parteneriat cu Magyar Nemzeti Filmalap si Arhiva Nationala de Filme – Cinemateca Romana; intrarea libera): BAIETII DIN STRADA PAL / A PAL UTCAI FIÚK (Ungaria-SUA, 1969, 104’; drama, ecranizarea romanului omonim de Ferenc Molnar) – regia: Zoltan Fabri – cu: Anthony Kemp, Mari Torocsik, William Burleigh, Julien Hoidaway – subtitluri in romana

Joi, 30 noiembrie
17:00 Cinematograful azi, premiera: MEDA SAU PARTEA NU PREA FERICITA A LUCRURILOR (Romania, 2017, 82’; drama) – regia: Emanuel Parvu – cu: Serban Pavlu, Ana Radu, Florin Zamfirescu, Adrian Titieni, Dan Astilean, Mihai Dinvale – subtitluri in engleza / English subtitles
19:00 Martin Scorsese, 75 de ani (17 noiembrie); Jodie Foster, 55 de ani (19 noiembre): SOFERUL DE TAXI / TAXI DRIVER (SUA, 1976, 114’; drama) – regia: Martin Scorsese – cu: Robert De Niro, Jodie Foster, Cybill Shepherd, Harvey Keitel, Peter Boyle, Albert Brooks – subtitluri in romana

Vineri, 1 decembrie
Ziua filmului romanesc
10:30 Cinematograful azi: OCTAV (Romania-Marea Britanie, 2017, 102’; drama) – regia: Sergiu Ioan Celebidachi – cu: Marcel Iures, Victor Rebengiuc, Andi Vasluianu, Eric Aradits, Alessia Tofan, Lia Bugnar – subtitluri in engleza / English subtitles
12:30 Cinematograful azi: PERFECT SANATOS (Romania, 2017, 91’; drama, thriller) – regia: Anca Damian – cu: Anghel Damian, Vlad Ivanov, Olimpia Melinte, Cristina Florea – subtitluri in engleza / English subtitles
14:30 Cinematograful azi: BREAKING NEWS (Romania, 2017, 81’; drama) – regia: Iulia Rugina – cu: Andi Vasluianu, Voica Oltean, Ioana Flora, Dorian Boguta, Constantin Cojocaru, Dorin Andone – subtitluri in engleza / English subtitles
16:30 Cinematograful azi, premiera: MARITA (Romania, 2017, 100’; comedie dramatica) – regia: Cristi Iftime – cu: Alexandru Potocean, Adrian Titieni, Lucian Iftime, Lorena-Andrada Zabrautanu – subtitluri in engleza / English subtitles
18:30 Cinematograful azi: UN PAS IN URMA SERAFIMILOR (Romania, 2017, 150’; drama) – regia: Daniel Sandu – cu: Stefan Iancu, Vlad Ivanov, Cristian Bota, Toto Dumitrescu – subtitluri in engleza / English subtitles

Sambata, 2 decembrie
14:00 Jane Fonda, 80 de ani (21 decembrie): SI CAII SE IMPUSCA, NU-I ASA? / THEY SHOOT HORSES, DON’T THEY? (SUA, 1969, 129’, 35mm; drama, adaptare dupa un roman de Horace McCoy) – regia: Sydney Pollack – cu: Jane Fonda, Michael Sarrazine, Susannah York, Gig Young, Bruce Dern – subtitluri in romana
16:30 Cinematograful azi, premiera: MARITA (Romania, 2017, 100’; comedie dramatica) – regia: Cristi Iftime – cu: Alexandru Potocean, Adrian Titieni, Lucian Iftime, Lorena-Andrada Zabrautanu – subtitluri in engleza / English subtitles
18:30 Krystyna Janda, 65 de ani (18 decembrie): OMUL DE MARMURA / CZLOWIEK Z MARMURU (Polonia, 1977, 165’, 35mm; drama) – regia: Andrzej Wajda – cu: Krystyna Janda, Jerzy Radziwilowicz, Michal Tarkowski – subtitluri in romana

Duminica, 3 decembrie
13:30 Krystyna Janda, 65 de ani (18 decembrie): OMUL DE MARMURA / CZLOWIEK Z MARMURU (Polonia, 1977, 165’, 35mm; drama) – regia: Andrzej Wajda – cu: Krystyna Janda, Jerzy Radziwilowicz, Michal Tarkowski – subtitluri in romana
16:30 Cinematograful azi, premiera: MARITA (Romania, 2017, 100’; comedie dramatica) – regia: Cristi Iftime – cu: Alexandru Potocean, Adrian Titieni, Lucian Iftime, Lorena-Andrada Zabrautanu – subtitluri in engleza / English subtitles
18:30 Jane Fonda, 80 de ani (21 decembrie): SI CAII SE IMPUSCA, NU-I ASA? / THEY SHOOT HORSES, DON’T THEY? (SUA, 1969, 129’, 35mm; drama, adaptare dupa un roman de Horace McCoy) – regia: Sydney Pollack – cu: Jane Fonda, Michael Sarrazine, Susannah York, Gig Young, Bruce Dern – subtitluri in romana

Cinemateca Union (Sala Paul Calinescu)

Marti, 21 noiembrie
16:30 Premiera: RODIN (Franta, 2017, 119’; film biografic, drama) – regia: Jacques Doillon – cu: Vincent Lindon, Izia Higelin, Severine Caneele – subtitluri in romana
19:00 Premiera: TARAMUL BINECUVANTAT / GOD’S OWN COUNTRY (Marea Britanie, 2017, 104’; drama) – regia: Francis Lee – cu: Josh O’Connor, Alec Secareanu, Gemma Jones, Ian Hart – subtitluri in romana

Miercuri, 22 noiembrie
17:00 Premiera: TARAMUL BINECUVANTAT / GOD’S OWN COUNTRY (Marea Britanie, 2017, 104’; drama) – regia: Francis Lee – cu: Josh O’Connor, Alec Secareanu, Gemma Jones, Ian Hart – subtitluri in romana
19:00 Premiera: RODIN (Franta, 2017, 119’; film biografic, drama) – regia: Jacques Doillon – cu: Vincent Lindon, Izia Higelin, Severine Caneele – subtitluri in romana

Joi, 23 noiembrie
17:00 Premiera: TARAMUL BINECUVANTAT / GOD’S OWN COUNTRY (Marea Britanie, 2017, 104’; drama) – regia: Francis Lee – cu: Josh O’Connor, Alec Secareanu, Gemma Jones, Ian Hart – subtitluri in romana
20:00 HipTrip Travel Film Festival: RIO VERDE, TIMPUL TRIBULUI YAKURUNA / RIO VERDE: EL TIEMPO DE LOS YAKURUNAS / GREEN RIVER: THE TIME OF THE YAKURUNAS (Peru, 2017, 70’; film documentar) – regia: Alvaro si Diego Sarmiento – subtitluri in romana si engleza / English and Romanian subtitles

Vineri, 24 noiembrie
18:00 HipTrip Travel Film Festival (proiectie in prezenta regizorului Vlad Ursulean; intrarea libera): LA PAS PE LITORAL (Romania, 2016, 60’; film documentar) – regia: Vlad Petri si Vlad Ursulean – subtitluri in engleza / English subtitles
20:00 HipTrip Travel Film Festival: CALATORII CINEMAULUI / THE CINEMA TRAVELLERS (India, 2016, 96’; film documentar) – regia: Shirley Abraham si Amit Madheshiya – subtitluri in romana si engleza / English and Romanian subtitles

Sambata, 25 noiembrie
11:00 Premiera (proiectie in prezenta realizatorilor; intrarea libera): CRIMA SI PEDEAPSA (Romania, 2017, 169’; drama, adaptare dupa romanul lui Fiodor Dostoievski) – regia: Jon Gostin – cu: Rares Gabriel Andrici, Niculae Urs, Gavril Patru, Marina Palii, Daniela Tocari, Constantin Cojocaru, Carmen Ungureanu, Vivian Alivizache, Mihai Razus
18:00 HipTrip Travel Film Festival (proiectie in prezenta realizatorilor): ROST. 12 HOTARE (Romania, 2016, 60’; film documentar) – regia: Ana Maria Pirvan
20:00 HipTrip Travel Film Festival: IDEEA UNUI LAC / LA IDEA DE UN LAGO / THE IDEA OF A LAKE (Elvetia-Argentina, 2016, 82’; drama) – regia: Milagros Mumenthaler – cu: Carla Crespo, Rosario Blefari – subtitluri in romana si engleza / English and Romanian subtitles

Duminica, 26 noiembrie
13:00 Minicinema (filme pentru copii si adolescenti; tarif unic: 5 lei): SUS ANCORA! ELIAS SI SECRETUL DIN MARELE PORT / ELIAS OG STOREGAPS HEMMELIGHET / ANCHORS UP! BOATS TO THE RESCUE (Norvegia, 2017, 75’; film de animatie) – regia: Simen Alsvik, William John Ashurst – dublaj in romana
15:00 TARAMUL BINECUVANTAT / GOD’S OWN COUNTRY (Marea Britanie, 2017, 104’; drama) – regia: Francis Lee – cu: Josh O’Connor, Alec Secareanu, Gemma Jones, Ian Hart – subtitluri in romana
18:00 HipTrip Travel Film Festival: DONKEYOTE (Germania-Marea Britanie-Spania, 2017, 86’; docufictiune) – regia: Chico Pereira – cu: Paca Molera Pereira, Mamen Gomez Heredia, Manuel Molera Aparicio – subtitluri in romana si engleza / English and Romanian subtitles
20:00 HipTrip Travel Film Festival: INSULA SI BALENELE / THE ISLAND AND THE WHALES (Marea Britanie-Danemarca, 2016, 84’; film documentar) – regia: Mike Day – subtitluri in romana si engleza / English and Romanian subtitles

Marti, 28 noiembrie
12:00 Animateca Filmului Romanesc, In memoriam Ion Popescu Gopo (eveniment organizat de Asociatia Filmului de Animatie din cadrul Uniunii Cineastilor din Romania, in parteneriat cu Arhiva Nationala de Filme – Cinemateca Romana; intrarea libera): HOMO SAPIENS (Romania, 1960, 9’; film de animatie) – regia: Ion Popescu Gopo; QUO VADIS HOMO SAPIENS? (Romania, 1982, 90’; film de animatie) – regia: Ion Popescu Gopo
15:00 Premiera: MEDA SAU PARTEA NU PREA FERICITA A LUCRURILOR (Romania, 2017, 82’; drama) – regia: Emanuel Parvu – cu: Serban Pavlu, Ana Radu, Florin Zamfirescu, Adrian Titieni, Dan Astilean, Mihai Dinvale – subtitluri in engleza / English subtitles
17:00 Premiera: AUSTERLITZ (Germania, 2016, 94’; film documentar) – regia: Sergei Loznitsa – subtitluri in romana
19:00 Animateca Filmului Romanesc, In memoriam Ion Popescu Gopo (eveniment organizat de Asociatia Filmului de Animatie din cadrul Uniunii Cineastilor din Romania, in parteneriat cu Arhiva Nationala de Filme – Cinemateca Romana; intrarea libera): SAPTE ARTE (Romania, 1958, 8’; film de animatie) – regia: Ion Popescu Gopo; COMEDIE FANTASTICA (Romania, 1975, 90’; comedie, film fantastic) – regia: Ion Popescu Gopo – cu: Dem Radulescu, Cornel Coman, Vasilica Tastaman

Miercuri, 29 noiembrie
17:00 Premiera: MEDA SAU PARTEA NU PREA FERICITA A LUCRURILOR (Romania, 2017, 82’; drama) – regia: Emanuel Parvu – cu: Serban Pavlu, Ana Radu, Florin Zamfirescu, Adrian Titieni, Dan Astilean, Mihai Dinvale – subtitluri in engleza / English subtitles
19:00 Animateca Filmului Romanesc, In memoriam Ion Popescu Gopo (eveniment organizat de Asociatia Filmului de Animatie din cadrul Uniunii Cineastilor din Romania, in parteneriat cu Arhiva Nationala de Filme – Cinemateca Romana; intrarea libera): SCURTA ISTORIE (Romania, 1956, 9’; film de animatie) – regia: Ion Popescu Gopo; S-A FURAT O BOMBA (Romania, 1962, 73’; comedie, parodie, film SF) – regia: Ion Popescu Gopo – cu: Iurie Darie, Eugenia Balaure, Jean Danescu, Liliana Tomescu, Haralambie Boros, Puiu Calinescu, Ovid Teodorescu, Tudorel Popa, Emil Botta

Joi, 30 noiembrie
12:00 Animateca Filmului Romanesc, In memoriam Ion Popescu Gopo (eveniment organizat de Asociatia Filmului de Animatie din cadrul Uniunii Cineastilor din Romania, in parteneriat cu Arhiva Nationala de Filme – Cinemateca Romana; intrarea libera): ECCE HOMO (IATA OMUL) (Romania, 1979, 10’; film de animatie) – regia: Ion Popescu Gopo; MARIA MIRABELA (Romania-URSS, 1981, 74’; feerie muzical-coregrafica cu secvente de animatie) – regia: Ion Popescu Gopo – cu: Gilda Manolescu, Medeea Marinescu, Ingrid Cellia Popescu, Ion Popescu Gopo
17:00 Premiera: AUSTERLITZ (Germania, 2016, 94’; film documentar) – regia: Sergei Loznitsa – subtitluri in romana
19:00 Animateca Filmului Romanesc, In memoriam Ion Popescu Gopo (eveniment organizat de Asociatia Filmului de Animatie din cadrul Uniunii Cineastilor din Romania, in parteneriat cu Arhiva Nationala de Filme – Cinemateca Romana; intrarea libera): TU (Romania, 1983, 6’; film de animatie) – regia: Ion Popescu Gopo; MARIA MIRABELA IN TRANZISTORIA (Romania-URSS, 1989, 69’; feerie muzical-coregrafica cu secvente de animatie) – regia: Ion Popescu Gopo – cu: Ioana Moraru, Adriana Crucinschi, Oana Pellea, Horatiu Malaele, Stela Popescu

Vineri, 1 decembrie
Ziua filmului romanesc
11:30 CAPACE (Romania, 2017, 79’; drama) – regia: Sorin Marin – cu: Adrian Titieni, Vlad Ivanov, Adina Galupa, Diana Cavallioti – subtitluri in engleza / English subtitles
13:00 ANIVERSAREA (Romania, 2017, 86’; drama) – regia: Dan Chisu – cu: Mircea Albulescu, Adina Galupa, Razvan Vasilescu, Rodica Lazar, Emanuel Parvu – subtitluri in engleza / English subtitles
15:00 LOVESC, DECI EXIST! (Romania, 2017, 90’; film documentar) – regia: Marius Th. Barna – cu: Mihaela Miroiu, Cristian Parvulescu, Vintila Mihailescu, Oana Baluta, Dan Antonescu, Alfred Bulai, Costel Galca, Vasile Ernu – subtitluri in engleza / English subtitles
17:00 MEDA SAU PARTEA NU PREA FERICITA A LUCRURILOR (Romania, 2017, 82’; drama) – regia: Emanuel Parvu – cu: Serban Pavlu, Ana Radu, Florin Zamfirescu, Adrian Titieni, Dan Astilean, Mihai Dinvale – subtitluri in engleza / English subtitles
19:00 Premiera: MARITA (Romania, 2017, 100’; comedie dramatica) – regia: Cristi Iftime – cu: Alexandru Potocean, Adrian Titieni, Lucian Iftime, Lorena-Andrada Zabrautanu – subtitluri in engleza / English subtitles

Sambata, 2 decembrie
11:30 Minicinema (filme pentru copii si adolescenti; tarif unic: 5 lei); premiera: SCHIMB DE MOSI / SNEKKER ANDERSEN OG JULENISSEN / SANTA SWAP (Norvegia, 2016, 70’; comedie, film de familie) – regia: Terje Rangnes – cu: Thor Michael Aamodt, Anders Baasmo Christiansen – subtitluri in romana
13:00 AMANT DUBLU / L’AMANT DOUBLE (Franta, 2017, 107’; drama, thriller, adaptare libera dupa romanul lui Joyce Carol Oates) – regia: Francois Ozon – cu: Marine Vacth, Jeremie Renier, Jacqueline Bisset – subtitluri in romana
15:00 REPARANDU-I PE CEI VII / REPARER LES VIVANTS (Franta-Belgia, 2016, 104’; drama, adaptare dupa un roman de Maylis De Kerangal) – regia: Katell Quillevere – cu: Tahar Rahim, Emmanuelle Seigner, Anne Dorval – subtitluri in romana
17:00 UN PROFIL PENTRU DOI / UN PROFIL POUR DEUX (Austria-Franta-Belgia-Germania, 2017, 99’; comedie romantica) – regia: Stephane Robelin – cu: Pierre Richard, Yaniss Lespert, Fanny Valette – subtitluri in romana
19:00 Cineclub Queer (tarif unic: 3 lei): FLESH (SUA, 1968, 89’; drama) – regia: Paul Morrissey – cu: Joe Dallesandro, Geraldine Smith, Patti D'Arbanville – proiectie urmata de o discutie cu criticii de film Georgiana Madin si Andrei Luca

Duminica, 3 decembrie
11:30 Minicinema (filme pentru copii si adolescenti; tarif unic: 5 lei); premiera: SCHIMB DE MOSI / SNEKKER ANDERSEN OG JULENISSEN / SANTA SWAP (Norvegia, 2016, 70’; comedie, film de familie) – regia: Terje Rangnes – cu: Thor Michael Aamodt, Anders Baasmo Christiansen – subtitluri in romana
13:00 PIERDUTI IN PARIS / PARIS PIEDS NUS (Franta-Belgia, 2016, 83’; comedie) – regia: Dominique Abel si Fiona Gordon – cu: Dominique Abel, Fiona Gordon, Emmanuelle Riva – subtitluri in romana
14:30 RODIN (Franta, 2017, 119’; film biografic, drama) – regia: Jacques Doillon – cu: Vincent Lindon, Izia Higelin, Severine Caneele – subtitluri in romana
17:00 TARAMUL BINECUVANTAT / GOD’S OWN COUNTRY (Marea Britanie, 2017, 104’; drama) – regia: Francis Lee – cu: Josh O’Connor, Alec Secareanu, Gemma Jones, Ian Hart – subtitluri in romana
19:00 Premiera: MARITA (Romania, 2017, 100’; comedie dramatica) – regia: Cristi Iftime – cu: Alexandru Potocean, Adrian Titieni, Lucian Iftime, Lorena-Andrada Zabrautanu – subtitluri in engleza / English subtitles

Nota: Filmele la care apare mentiunea „35mm” sunt proiectate de pe pelicula. Restul proiectiilor sunt digitale (2D).