Selectii din program

Programul lunii decembrie

Cinemateca Eforie
(Sala Jean Georgescu)

Duminica, 1 decembrie
11:00 Ziua filmului romanesc: PROBA DE MICROFON (Romania / 1980 / 106’ / Drama) – regia: Mircea Daneliuc – cu: Tora Vasilescu, Gina Patrichi, Mircea Daneliuc – subtitluri in engleza / English subtitles
13:00 Ziua filmului romanesc: O LACRIMA DE FATA (Romania / 1980 / 86’ / Drama, film politist, adaptare dupa romanul „Bunicul si o lacrima de fata” de Petre Salcudeanu) – regia: Iosif Demian – cu: Dorel Visan, George Negoescu, Luiza Orosz, George Bosun, Horia Baciu, Costel Radulescu, Anton Aftenie, Dragos Paslaru, Mihai Oroveanu – subtitluri in engleza / English subtitles
15:00 Ziua filmului romanesc: SECVENTE (Romania / 1982 / 94’ / Drama, film-omnibus) – regia: Alexandru Tatos – cu: Geo Barton, Ion Valcu, Emilia Dobrin-Besoiu, Mircea Diaconu, Constantin Draganescu, Dragos Paslaru, Ioana Manolescu, George Paul Avram, Luminita Gheorghiu, Alexandru Tatos, Florin Mihailescu, Horea Murgu – subtitluri in engleza / English subtitles
17:00 Ziua filmului romanesc: RECONSTITUIREA (Romania / 1970 / 99’ / Drama, adaptare a nuvelei omonime de Horia Patrascu) – regia: Lucian Pintilie – cu: George Constantin, Emil Botta, George Mihaita, Vladimir Gaitan, Ernest Maftei, Ileana Popovici, Stefan Moisescu – subtitluri in engleza / English subtitles
19:00 Ziua filmului romanesc: PADUREA SPANZURATILOR (Romania / 1965 / 156’ / Drama, film psihologic, film de razboi, adaptare dupa romanul omonim al lui Liviu Rebreanu) – regia: Liviu Ciulei – cu: Victor Rebengiuc, Liviu Ciulei, Stefan Ciubotarasu, Ana Széles, Gina Patrichi, Emil Botta, Ion Caramitru, Mariana Mihut, György Kovács, András Csiky – subtitluri in engleza / English subtitles

Marti, 3 decembrie
Festivalul International de Film Studentesc CineMAiubit (intrarea libera):
19:00 Gala de deschidere
20:00 Competitie internationala 1

Miercuri, 4 decembrie
Festivalul International de Film Studentesc CineMAiubit (intrarea libera):
14:00 Competitie romaneasca 1
16:00 Competitie romaneasca 2
18:00 Competitie internationala 2
20:00 Competitie internationala 3

Joi, 5 decembrie
Festivalul International de Film Studentesc CineMAiubit (intrarea libera):
14:00 Competitie romaneasca 3
16:00 Competitie romaneasca 4
18:00 Competitie internationala 4
20:00 Competitie internationala 5

Vineri, 6 decembrie
Festivalul International de Film Studentesc CineMAiubit (intrarea libera):
14:00 Competitie romaneasca 5
16:00 Competitie romaneasca 6
18:00 Competitie internationala 6
20:00 Competitie internationala 7

Sambata, 7 decembrie
Festivalul International de Film Studentesc CineMAiubit (intrarea libera):
14:00 Retrospectiva UNATC
19:00 Gala de inchidere
20:00 Proiectiile filmelor castigatoare

Duminica, 8 decembrie
12:30 Film la cererea spectatorilor: MICUL WILLIE WINKIE / WEE WILLIE WINKIE (SUA / 1937 / 100’ / Film de aventuri, film de familie, adaptare dupa Rudyard Kipling) – regia: John Ford – cu: Shirley Temple, Victor McLaglen, C. Aubrey Smith, June Lang, Michael Whalen, Cesar Romero – subtitluri in romana
14:30 Film la cererea spectatorilor: OAMENI IN HAINE CADRILATE / DIE BUNTKARIERTEN (RDG / 1949 / 100’ / Drama) – regia: Kurt Maetzig – cu: Camilla Spira, Werner Hinz, Liselotte Lieck, Friedrich Gnaß, Carsta Löck– subtitluri in romana
16:30 Cineclub Film Menu: Roger Corman x3 (tarif unic: 3 lei): INGROPAT DE VIU / THE PREMATURE BURIAL (SUA / 1962 / 81’ / Horror, dupa o povestire de Edgar Allan Poe) – regia: Roger Corman – cu: Ray Milland, Hazel Court, Richard Ney – subtitluri in romana
18:00 Cineclub Film Menu: Roger Corman x3 (tarif unic: 3 lei): CORBUL / THE RAVEN (SUA / 1963 / 86’ / Comedie, horror, dupa poemul omonim al lui Edgar Allan Poe) – regia: Roger Corman – cu: Vincent Price, Peter Lorre, Boris Karloff, Jack Nicholson – subtitluri in romana
19:30 Cineclub Film Menu: Roger Corman x3 (tarif unic: 3 lei): MAMA SANGEROASA / BLOODY MAMA (SUA / 1970 / 90’ / Thriller) – regia: Roger Corman – cu: Shelley Winters, Don Stroud, Pat Hingle, Robert De Niro – subtitluri in romana

Marti, 10 decembrie
17:00 Jeff Bridges, 70 de ani (4 decembrie): STARMAN (SUA / 1984 / 110’ / 35 / S.F.) – regia: John Carpenter – cu: Jeff Bridges, Karen Allen, Charles Martin Smith – subtitluri in romana
19:00 Istoria filmului universal in capodopere: GERTRUD (Danemarca / 1964 / 116’ / Drama, dupa o piesa de Hjalmar Söderberg) – regia: Carl Theodor Dreyer – cu: Nina Pens Rode, Bendt Rothe, Ebbe Rode – subtitluri in romana

Miercuri, 11 decembrie
17:00 Film la cererea spectatorilor: EASY RIDER (SINGURATICII) / EASY RIDER (SUA / 1969 / 92’ / Drama, film de aventuri) – regia: Dennis Hopper – cu: Peter Fonda, Dennis Hopper, Jack Nicholson – subtitluri in romana
19:00 Seara marilor autori; Silvana Mangano, 30 de ani de la moarte (16 decembrie): PORTRET DE FAMILIE / GRUPPO DI FAMIGLIA IN UN INTERNO (Italia-Franta / 1974 / 121′ / Drama) – regia: Luchino Visconti – cu: Burt Lancaster, Helmut Berger, Silvana Mangano – subtitluri in romana

Joi, 12 decembrie
17:00 Film la cererea spectatorilor: DUMINICA LA ORA 6 (Romania / 1966 / 78’ / Drama) – regia: Lucian Pintilie – cu: Dan Nutu, Irina Petrescu, Graziela Albini, Eugenia Bosinceanu, Constantin Cojocaru
19:00 Jeff Bridges, 70 de ani (4 decembrie): STARMAN (SUA / 1984 / 110’ / 35 / S.F.) – regia: John Carpenter – cu: Jeff Bridges, Karen Allen, Charles Martin Smith – subtitluri in romana

Vineri, 13 decembrie
17:00 30 de ani de libertate: VANATOAREA DE LILIECI (Romania / 1991 / 90’ / Drama) – regia: Daniel Barbulescu – cu: Jeanine Stavarache, Adriana Trandafir, Florin Anton, Dan Tudor, Ion Haiduc, Ion Chelaru, Magda Catone
19:00 Cineclub FILM (proiectie speciala cu invitati; tarif unic: 5 lei): A FOST SAU N-A FOST? (Romania / 2006 / 89’ / 35 / Comedie dramatica) – regia: Corneliu Porumboiu – cu: Teodor Corban, Mircea Andreescu, Ion Sapdaru – subtitluri in engleza / English subtitles

Sambata, 14 decembrie
12:30 30 de ani de libertate: SOBOLANII ROSII (Romania / 1991 / 85’ / Drama) – regia: Florin Codre – cu: Lucian Nuta, Bogdan Voda, Serban Ionescu
14:30 30 de ani de libertate: HOTEL DE LUX (Romania / 1992 / 105’ / Drama) – regia: Dan Pita – cu: Valentin Popescu, Stefan Iordache, Irina Petrescu
16:30 30 de ani de libertate: POLUL SUD (Romania / 1992 / 118’ / 35 / Drama) – regia: Radu Nicoara – cu: Claudiu Bleont, Ruxandra Bucescu, Ioana Pavelescu, George Constantin
19:00 Bucharest Short Film Festival: Filme de scurtmetraj de fictiune

Duminica, 15 decembrie
13:00 30 de ani de libertate: PRIVESTE INAINTE CU MANIE (Romania / 1992 / 90’ / Drama) – regia: Nicolae Margineanu – cu: Remus Margineanu, Luminita Gheorghiu, Cristian Iacob
15:00 30 de ani de libertate: VULPE VANATOR (Romania / 1993 / 91’ / Drama) – regia: Stere Gulea – cu: Oana Pellea, Dan Condurache, Mara Grigore, Claudiu Istodor
17:00 30 de ani de libertate: STARE DE FAPT (Romania / 1995 / 90’ / Drama) – regia: Stere Gulea – cu: Oana Pellea, Razvan Vasilescu, Dan Condurache, Mircea Rusu, Mara Grigore – subtitluri in engleza / English subtitles
19:00 Bucharest Short Film Festival: Filme de scurtmetraj de animatie si stop-motion

Luni, 16 decembrie
17:00 30 de ani de libertate: PUNCTUL ZERO (Romania / 1995 / 112’ / 35 / Film de actiune) – regia: Sergiu Nicolaescu – cu: Darby Hinton, Kathleen Kinmont, Brian McNamara, Virgil Andriescu
19:00 Bucharest Short Film Festival: Filme de scurtmetraj documentare si despre drepturile omului

Marti, 17 decembrie
17:00 30 de ani de libertate: CORTUL (Romania / 1998 / 80’ / 35 / Drama) – regia: Bogdan Cristian Dragan – cu: Victor Rebengiuc, Ilie Gheorghe, Claudiu Bleont, Cristian Iacob
19:00 Bucharest Short Film Festival: Filme de scurtmetraj experimentale, de moda si videoclipuri musicale

Miercuri, 18 decembrie
17:00 30 de ani de libertate: DULCEA SAUNA A MORTII (Romania / 2004 / 95’ / Drama) – regia: Andrei Blaier – cu: Gheorghe Dinica, Mitica Popescu, Florin Zamfirescu
19:00 Bucharest Short Film Festival: Filme de scurtmetraj studentesti

Joi, 19 decembrie
17:00 30 de ani de libertate: SINDROMUL TIMISOARA – MANIPULAREA (Romania / 2004 / 96’ / 35 / Drama) – regia: Marius Theodor Barna – cu: Christine Boisson, Ioana Macarie, Serban Ionescu
19:00 Bucharest Short Film Festival: Filme de scurtmetraj de fictiune

Vineri, 20 decembrie
17:00 30 de ani de libertate: HARTIA VA FI ALBASTRA (Romania / 2006 / 95’ / 35 / Drama) – regia: Radu Muntean – cu: Paul Ipate, Adi Carauleanu, Andi Vasluianu, Dragos Bucur
19:00 Bucharest Short Film Festival: Filme de scurtmetraj de fictiune

SARBATORI FERICITE!